Fermentacja następuje szczególnie często w przypadku miodu rzepakowego. Co to znaczy, że miód fermentuje? Sfermentowany miód na początku ma charakterystyczny lekko owocowy posmak, im bardziej postępuje jego fermentacja, tym ostrzejszy kwaśny smak. Górna warstwa sfermentowanego miodu ma postać piany. Miód który zaczął fermentować – rośnie, wylewa się spod pokrywki. W miodzie w słoiku można zauważyć pęcherzyki powietrza. Dlaczego tak się dzieje?
Przyczyny fermentacji
Przyczyną fermentacji miodu może być:
- Zbyt wczesne zebranie miodu przez pszczelarza (niezasklepionego w plastrach) i rozlanie go do słoików – jeśli miód jest zebrany zbyt wcześnie, zawiera większą ilość nieodparowanej wody. Fachowcy twierdzą, że drożdże osmofilne, które powodują fermentację, zaczynają działać w miodzie, który ma ponad 18% wody.
- Kremowanie miodu w pomieszczeniu o dużej wilgotności – w takim przypadku miód wchłania zbyt dużą ilość wody.
- Niewłaściwe przechowywanie – szczególnie w wysokiej temperaturze. Temperatura przechowywania miodu powyżej 20 stopni C jest niekorzystna, jeśli chodzi o procesy zachodzące w świeżo nalanym do słoików miodzie. Miód powinien być przechowywany w chłodnym miejscu – w piwniczce bądź na dolnych półkach szafek kuchennych, czy nawet w lodówce. Niska temperatura zatrzymuje lub spowalnia procesy fermentacji miodu.
Co zrobić ze sfermentowanym miodem?
Nie należy spożywać sfermentowanego miodu pszczelego w nieprzetworzonej postaci. Sfermentowany miód jest wykorzystywany jako pokarm dla pszczół (po jego uprzednim przetworzeniu), stosowany jako miód przemysłowy (np. do przygotowywania wypieków, czy jako dodatek do innych potraw podlegających przetworzeniu) – sfermentowany miód przed jego wykorzystaniem musi być poddany obróbce cieplnej.
Jeśli chcesz kupić wysokiej jakości miód rzepakowy w zaufanej pasiece, polecamy nasze produkty.