Nie znaleziono produktów, których szukasz.
MIÓD RZEPAKOWY: najdelikatniejszy w smaku i aromacie
Miód rzepakowy pszczoły produkują z nektaru kwiatów rzepaku. Jest jasny i lekko złoty, ma delikatny smak i jest uważany za jeden z najlżejszych miodów.
Czym różnią się poszczególne rodzaje tego miodu z naszego sklepu? Miód rzepakowo-łąkowy stanowi swoistą mieszankę produkcyjną – pszczoły wytworzyły go częściowo z kwiecia rosnącego na pobliskich łąkach. Jednak aromat kwiatów rzepaku i delikatny smak miodu rzepakowego zdecydowanie tutaj przeważy.
Miód kremowany – poddany powolnemu mieszaniu a potem zamknięty w słojach – to miód jaśniejszy i o bardziej kremowej konsystencji, niż tradycyjny niepoddawany obróbce miód rzepakowy.
Co zawiera miód rzepakowy?
Zawiera wiele składników odżywczych, w tym cukry proste, witaminy i minerały, a także flawonoidy i kwasy organiczne. Jest bogaty w witaminy, minerały i inne związki chemiczne, które znajdują zastosowanie w profilaktyce chorób oraz ich leczeniu. Zawiera m.in.: bor, magnez, wapń, olejki eteryczne, garbniki, flawonoidy – m.in. kwercetynę, kemferol, apigeninę, cholinę, kumarynę, saponiny, kwas nikotynowy i witaminy z grupy B, K i C.
Na co dobry miód rzepakowy?
Ten miód polecamy szczególnie w leczeniu schorzeń układu krwionośnego i nerek. Uzupełnia niedobory wapnia, magnezu i żelaza.
Zastosowanie miodu rzepakowego
Jest to najwcześniejsza odmiana miodu, jaka pojawia się w roku (rzepak kwitnie na przełomie kwietnia i maja). Wobec tego można wykorzystać go do produkcji syropów i wyciągów z wiosennych roślin. Dość szybko krystalizuje, więc jeśli nie zdążysz z przygotowaniem mikstur, spróbuj rozpuścić miód, wstawiając słoik do miski z gorącą wodą.
Na bazie tego rodzaju miodu możesz sporządzić:
- syrop z młodych pędów sosny,
- miód z młodą pokrzywą i
- syrop z kwiatów czarnego bzu.
Miód rzepakowy dla dzieci
Ten gatunek często wybierają dzieci, z powodu dość łagodnego smaku i aromatu. Warto zastosować go jako słodzik zamiast niezdrowego cukru i dodać do owsianki, jogurtu czy koktajlu na bazie kwaśnych owoców.
Polecamy artykuł o miodzie rzepakowym w naszej witrynie. KLIK.