Wiosenny miód wielokwiatowy jest jednym z pierwszych miodów, jakie pszczoły wyprodukują. Zaraz po nim powstanie miód rzepakowy. Obydwa rodzaje są delikatne w smaku, mają jasną barwę i dość neutralne zapachy. Nie wykazują tak silnych właściwości biobójczych jak późniejsze odmiany miodu np. gryczany bądź spadziowy. Nie znaczy to jednak, że nie mają pozytywnego wpływu na zdrowie człowieka. Jeśli szukasz łagodnego miodu, by pić go rano z wodą albo podawać dzieciom – zarówno miód rzepakowy jak i wielokwiatowy będą odpowiednie.
Miód rzepakowy kremowany – lepszy na kanapki
Miód rzepakowy jest często sprzedawany w wersji kremowanej. Co to oznacza? Zanim miód trafi do słoika, jest w procesie swojej krystalizacji kilkukrotnie mieszany. Dzięki temu jego konsystencja będzie delikatniejsza, będzie łatwiej rozsmarowywał się na kanapce – ale za to dłużej rozpuszczał w wodzie bądź herbacie. Nie straci natomiast żadnych swoich cennych właściwości.
Przypomnijmy – miód rzepakowy warto spożywać regularnie w stanach wyczerpania i zmęczenia fizycznego i psychicznego. Polecany jest osobom starszym jako źródło szybko i łatwo przyswajalnej energii. Ma też działanie oczyszczające i odtruwające organizm, wspomaga wątrobę i pęcherzyk żółciowy. Zawartość boru sprawia, że miód rzepakowy wspomaga odbudowę kości oraz działanie śledziony i tarczycy.
Miód wielokwiatowy wiosenny i letni – spora różnica
Miód wielokwiatowy różni się kolorem, zapachem i smakiem w zależności od tego, o jakiej porze roku pszczoły go wyprodukowały. Jeśli nastąpiło to na wiosnę – miód wielokwiatowy będzie jasny i delikatny, zebrany późniejszą porą letnią – ciemniejszy i bardziej intensywny w smaku.
Jakie zastosowanie znajdzie miód wielokwiatowy? Zgodnie z badaniami wykazano jego właściwości biobójcze wobec części gronkowców oraz paciorkowców.
Jeśli chodzi o aktywność antybiotyczną – miód wielokwiatowy wykazywał ją w przeprowadzonych badaniach na poziomie 16,5 JA/g miodu a miód rzepakowy nieco wyżej – na poziomie 18 JA/g miodu. Miód rzepakowy i wielokwiatowy mają więc zbliżone właściwości antybiotyczne.
Miód wielokwiatowy jest lekkostrawny, wzmacnia organizm i odporność, jest źródłem energii. Stosuje się go w przypadku przeziębień, alergii, kataru siennego oraz w chorobach serca.
Zarówno miód rzepakowy jak i wielokwiatowy jest polecany do podawania dzieciom – z uwagi na najbardziej neutralne i łagodne smaki (choć w przypadku miodu wielokwiatowego należałoby wybrać w tym przypadku jego jasną odmianę).