Miód rzepakowy ma cenne właściwości i warto przeczytać, dlaczego właśnie ten rodzaj miodu należy włączyć do codziennego jadłospisu. W miodzie rzepakowym znajdują się bardzo cenne składniki mineralne, które sprawiają, że ma on właściwości prozdrowotne. Bor świetnie reguluje pracę tarczycy, potrzebny jest w budowie prawidłowych struktur tkanki kostnej oraz świetnie ułatwia wchłanianie innych, cennych substancji odżywczych. Magnez ma doskonały wpływ na pracę układu nerwowego, a potas i cholina to substancje wspomagające bezpośrednio prawidłową pracę serca i układu krwionośnego. Oprócz tego rzepakowy miód to także źródło witamin z grupy B, witaminy C i K. Tak jak każdy miód, tak i miód rzepakowy przydaje się w budowaniu ogólnej odporności organizmu.
Miód rzepakowy – 3 właściwości lecznicze
Miód rzepakowy ma właściwości wspomagające leczenie wielu chorób, choć oczywiście nie zastąpi lekarstw. Najważniejsze właściwości miodu rzepakowego:
1. Polecany jest przede wszystkim osobom cierpiącym na dolegliwości ze strony układu sercowo-naczyniowego. Dzieje się tak prawdopodobnie z powodu dużej zawartości acetylocholiny, która ma zdolność poszerzania naczyń wieńcowych oraz dobrze kontroluje ciśnienie krwi, zapobiegając jego zbyt dużym wzrostom. Rzepakowy miód świetnie sprawdza się jako środek profilaktyczny, lub ten wspomagający rekonwalescencję np. po zawale serca.
2. Miód rzepakowy polecany jest także osobom mającym problemy z właściwą pracą wątroby. Wchłaniająca się szybko glukoza i fruktoza i powstający wówczas kwas glukuronowy pomaga w procesach detoksykacyjnych, zachodzących w organizmie, odciążając tym samym wątrobę.
3. Wiele rodzajów miodów legitymuje się dużymi właściwościami antybakteryjnymi, jednak to nie jest domena miodu rzepakowego. W przypadku przeziębień czy innych infekcji warto sięgnąć po miód wielokwiatowy czy lipowy. Miód rzepakowy natomiast zadziała wspomagająco na obniżenie poziomu niedobrego cholesterolu. Osoby, które cierpią na cukrzycę powinny jednak stosować ten rodzaj miodu bardzo ostrożnie, ze względu na jego bardzo wysoki indeks glikemiczny.
Barwa, smak i zapach miodu rzepakowego
Pszczoły zbierają nektar i pyłki kwiatowe rzepaku na przełomie kwietnia i maja. Świeży miód rzepakowy ma kolor słomkowy i jest płynny. Jednak z uwagi na bardzo dużą zawartość glukozy, w ciągu kilku zaledwie dni następuje jego krystalizacja, a kolor zmienia się na prawie biały. Krystalizacja nie powoduje utraty żadnych właściwości miodu rzepakowego, a jego zapach pozostaje lekki i subtelny.
Miód rzepakowy kremowany – krystalizacja
Każdy miód, rzepakowy także, na początku jest płynny, a następnie krystalizuje się. Im więcej posiada glukozy, tym szybciej przebiega ten proces. Obydwie postaci miodu są źródłem niedogodności w czasie jedzenia. Płynny miód spływa z każdej kanapki, a ten skrystalizowany często sprawia kłopot w czasie smarowania kanapek. Z tych właśnie powodów przeprowadza się tak zwane kremowanie miodów.
Kremowanie pozwala na osiągnięcie konsystencji zbliżonej do tej, którą prezentuje gęsty majonez. Polega ono − w skrócie − na kilkukrotnym wymieszaniu miodu w trakcie zachodzącego procesu krystalizacji. Miód dobrze przygotowany według tej metody jest puszysty i miękki. Kremowanie miodów to proces bezpieczny, który w żaden sposób nie zmienia składu ani właściwości miodu, a jedzenie go jest znacznie łatwiejsze.
* Proszę pamiętaj, że wskazówki zawarte na naszej stronie nie mogą być potraktowane jako porada medyczna. Każda infekcja, objawy chorobowe oraz zastosowane leczenie powinny być konsultowane z lekarzem. Nawet kuracja naturalnymi produktami może być szkodliwa dla niektórych osób.