Czy miód zawiera cukier? Jaki cukier jest w miodzie? Dlaczego miód jest zdrowy, a cukier nie? To pytania, które zaprzątają niejedną głowę. Prawda jednak jest taka, że wśród znawców tematu, profesjonalistów, zdania są podzielone. Wcale nie brakuje opinii, że miód nie ma żadnych nadzwyczajnych właściwości, a wszystkie mity oparte są na ludowych opowieściach. Badania naukowe potwierdzają jednak tezę przeciwną. Miód zawiera wiele cukrów prostych, ale oprócz tego jest także źródłem wielu witamin i minerałów.
Jak powszechnie wiadomo, biały cukier jest szkodliwy dla organizmu człowieka i już wiele lat temu zaskarbił sobie miano „białej śmierci”. Z drugiej strony miód to przecież także cukry. Dlaczego więc miód pomaga utrzymać dobrą kondycję i zachować zdrowie, a biały cukier niekoniecznie?
Sacharoza, fruktoza i glukoza
Biały cukier to w zasadzie sacharoza, a organizm musi ją przetworzyć na postacie, które może wchłonąć. Sacharoza zostaje rozłożona na fruktozę i glukozę, które potem są wchłaniane do krwi.
Miód w swoim składzie posiada sacharozę, ale są to ilości stosunkowo niewielkie. Miód zawiera głównie cukry proste czyli glukozę i fruktozę, a ich ilość zależy od gatunku miodu. Na przykład miód spadziowy zawiera około 10% sacharozy, a w pozostałych gatunkach jest jej jeszcze mniej. Najwięcej glukozy i fruktozy zawierają tak zwane miody nektarowe. Natomiast w cukrze znajdziemy tylko sacharozę (na ogół to około 99%). Różnica pomiędzy miodem i cukrem polega więc na rodzajach zawartych cukrów.
Miód, zawierając głównie cukry proste jest łatwiej i szybciej wchłaniany przez organizm. Proces absorpcji rozpoczyna się już w jamie ustnej i m.in. dlatego jest tak ceniony przez sportowców. Po ogromnym wysiłku fizycznym, już jedna jego łyżka działa jak zastrzyk energii dla organizmu. Natomiast, tak jak w przypadku zwykłego cukru, nadmiar glukozy, który nie zostanie spalony, odłoży się w organizmie, jako zbędny tłuszcz. To wpłynie na wzrost poziomu cholesterolu i zwiększy ryzyko wystąpienia miażdżycy.
Miód pszczeli – kalorie w bonusie
Miód, bardzo podobnie jak cukier, dostarcza wielu kalorii. I choć niektórzy twierdzą, że pod tym względem cukier bije miód na głowę, to jest to tylko część prawdy. W 100 gramach cukru znajdziemy aż 400 kalorii. To naprawdę dużo. Ale, ale… podobna ilość miodu to też 310–320 kalorii. Owszem, różnica jest, ale czy tak znacząca?
Witaminy w miodzie
Za miodem zdecydowanie bardziej przemawiają inne fakty, a nie jego kaloryczność, bo ta jest duża w obu przypadkach. Zdecydowanie większym argumentem jest fakt, że miód to także wiele cennych dla zdrowia związków i pierwiastków, które mają działanie, profilaktyczne, lecznicze i antybakteryjne. Tutaj możesz sprawdzić, jakie witaminy i mikroelementy dostarczasz organizmowi, jedząc miód.
Z uwagi na rodzaje zawartych cukrów, miód ma też niższy indeks glikemiczny niż cukier.
Podsumowując, jedzenie cukru nie przynosi żadnych korzyści dla organizmu. Cukier zapewnia nam po prostu słodki smak, z którego człowiekowi nie jest łatwo zrezygnować. Jednak jeśli już słodzić, to warto używać miodu, bo ten oprócz smaku przyniesie nam też trochę innych korzyści, wspomagając prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu.
Polecam Ci artykuł dotyczący „dodawania” białego cukru do miodu. Niewielu wie, że nieuczciwi pszczelarze po prostu karmią pszczoły cukrem, a te produkują z niego miód – o wiele więcej miodu, niż są w stanie wyprodukować z nektaru i pyłku kwiatów. Proceder ten podyktowany chęcią jeszcze większego zysku niestety nie jest rzadko spotykany i dlatego warto zaopatrywać się w miód w zaufanej pasiece.
* Proszę pamiętaj, że wskazówki zawarte na naszej stronie nie mogą być potraktowane jako porada medyczna. Każda infekcja, objawy chorobowe oraz zastosowane leczenie powinny być konsultowane z lekarzem. Nawet kuracja naturalnymi produktami może być szkodliwa dla niektórych osób.
Po słodyczach zawierających sacharozę czuję się ospały a po miodzie – nigdy. Jest to o tyle dziwne, że czekolada czy ciastka zawierają też sporo tłuszczu który obniża IG a miód – nie.
Już paracelciusz powiedział że wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną.A już napewno nie jest miód w umiarkowanych dawkach.