2 lutego, 2020 Miód w kosmetyce – jak go wykorzystać do pielęgnacji

Miód w kosmetyce – jak go wykorzystać do pielęgnacji

Miód ma zbawienny wpływ na wygląd skóry. Od wieków jest stosowany jako dodatek do wielu kosmetyków. Na bazie miodu, w domowym zaciszu, możesz przygotować świetne preparaty nie tylko do twarzy, ale i całego ciała. Miód w kosmetykach jest dość powszechnym składnikiem.

W artykule znajdziesz informacje, dlaczego warto stosować kosmetyki z miodem i jak samemu zrobić:

  • maseczkę z glinką, miodem i naturalnym olejkiem,
  • maseczkę z avocado, miodem i jogurtem,
  • przeciwtrądzikową maseczkę z miodem i cynamonem,
  • peeling domowej roboty z kawą lub cukrem.

Właściwości miodu skuteczne w kosmetykach

Miód ma wiele cennych składników i właściwości. Pisząc o wykorzystaniu miodu w kosmetykach, warto zwrócić się do tych gatunków miodu, które są zalecane przy wszelkiego rodzaju zapaleniach bakteryjnych i grzybiczych. Okazuje się, że miód ma niezwykłe możliwości walki z takim drobnoustrojami. Dodatkowo zawiera wiele cennych witamin i pierwiastków (Jakich? Możesz sprawdzić TUTAJ). Jego wykorzystanie w kosmetykach wydaje się więc naturalne.

Miód zawarty w kosmetykach działa regenerująco na skórę i włosy. Szczególnie wykorzystuje się jego właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Miód potrafi usunąć nadmiar sebum ze skóry, świetnie niweluje zaczerwienienia, wzmacnia właściwości regeneracyjne skóry, zmniejszając chociażby predyspozycje do tworzenia się blizn i przebarwień. Miód nawilża skórę, czyni ją jędrną i elastyczną, działa także przeciwzmarszczowo. W jego składzie znajdziemy dodatkowo kwasy owocowe, które sprawiają, że miód działa jak dobry peeling – złuszcza naskórek, oczyszcza i poprawia koloryt skóry.

Producenci kosmetyków oferują wiele preparatów z dodatkiem miodu, ale warto pamiętać, że samemu w domu także można przygotować skuteczny preparat np. maseczkę.

Domowe maseczki z miodem dla każdego

[freepik]

Każda cera ma inne wymagania, więc i kosmetyki, których używamy powinny zawierać odpowiednie składniki. W domowych warunkach bardzo łatwo przygotować maseczkę dla cery suchych, która doskonale nawilży twarz oraz zmniejszy rozszerzone pory. Miód wystarczy zmieszać z porządnie roztartym awokado i odrobiną jogurtu naturalnego. Taką miksturę wystarczy na pół godziny nałożyć na twarz, a następnie dokładnie usunąć wszystko za pomocą letniej wody.

Miód ma ogromne możliwości walki z bakteriami, w związku z czym maseczki miodowe polecane są osobom prowadzącym ciągłą bitwę z trądzikiem. Do dwóch, trzech łyżeczek należy dodać pół łyżeczki cynamonu. Papkę nakładamy na twarz i pozostawiamy maksymalnie na 30 minut. Twarz należy umyć po tym czasie letnią wodą. Trzeba jednak uważać, bo cynamon może podrażnić skórę, więc przed zabiegiem warto najpierw wykonać test.

Jeśli na twarzy pojawiły się już blizny potrądzikowe, to z pomocą miodu można je skutecznie rozjaśnić. Do miodu dodajemy kilka kropel cytryny, pół łyżeczki cynamonu i całą łyżeczkę gałki muszkatołowej. Po 30 minutach delikatnie usuwamy maseczkę.

Łyżeczką płynnego miodu warto też wzbogacać maseczki na bazie klinki – białej bądź różowej. Do tego można dodać kilka kropel ulubionego olejku np. orzechowego lub z pestek malin i odrobinę wody do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Maseczka polecana jest cerom suchym i oznakami starzenia skóry.

Miodowy peeling

Na bazie miodu można przygotować peeling do całego ciała, który natychmiast po zabiegu zapewni nam gładką, miękką i jędrną skórę. W miseczce wymieszaj 5 łyżek oliwy z oliwek i 3 łyżki miodu. Do tego dodaj kilkanaście kropel ulubionych olejków eterycznych. Całość dokładnie wymieszaj. Gdy konsystencja stanie się jednolita, dodaj do masy pół szklanki zwykłego cukru bądź fusów kawy (wówczas peeling będzie delikatniejszy) i wymieszaj do uzyskania w miarę jednolitej mikstury.

Tak przygotowany peeling stosujemy na wilgotną skórę, najlepiej pod prysznicem.

Proszę pamiętaj, że wskazówki zawarte na naszej stronie nie mogą być potraktowane jako porada medyczna. Każda infekcja, objawy chorobowe oraz zastosowane leczenie powinny być konsultowane z lekarzem. Nawet kuracja naturalnymi produktami może być szkodliwa dla niektórych osób.

Dodatkowo pamiętaj, aby przed wypróbowaniem maseczek zrobionych z naturalnych składników, sprawdzić, czy nie masz alergii na któryś z nich – np. nakładając odrobinę produktu na zewnętrzną część dłoni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *