5 lutego, 2020

Jak powstaje miód kremowany?

Miód kremowany to miód w stałym stanie skupienia, poddany odpowiedniej obróbce mechanicznej. Kremowanie to intensywne mieszanie miodu, który już się krystalizuje. Co do właściwości odżywczych i zdrowotnych, miód kremowany nie różni się niczym od tego w płynnej postaci. Dlaczego warto go kupić i jakie ma właściwości?

Jak powstaje miód kremowany? Krystalizacja miodu

By zrozumieć, w jaki sposób powstaje miód kremowany, trzeba zdawać sobie sprawę z naturalnej właściwości każdego miodu. Otóż nie pozostaje on zbyt długo w podstawowej, „wyjściowej” konsystencji płynnej. Z biegiem czasu krystalizuje, zmieniając stan skupienia na stały. Kryształy, które powstają, bywają – w zależności od rodzaju miodu – gruboziarniste i twarde, w związku z czym trudno wydostać go ze słoika. By tak się nie działo i by miód zyskał kremową, miękką konsystencję pozwalającą na swobodne rozprowadzenie go np. na pieczywie, należy poddać go kremowaniu.

Miód kremowany przygotowuje się w prosty sposób. Świeżo pozyskaną patokę (a więc miód w stanie płynnym), która rozpoczęła już proces krystalizacji, poddaje się bardzo intensywnemu mechanicznemu mieszaniu. W efekcie taki miód nie krystalizuje na twardo. Ważne, by kremowanie odbyło się w odpowiednim momencie – jeśli pszczelarz zrobi to za wcześnie, cały proces trzeba będzie powtórzyć wielokrotnie, jeśli za późno, efekt może nie być zadowalający.

Wygląda podejrzanie? Nic podobnego – w trakcie kremowania do miodu nic się nie dodaje ani tym bardziej niczego się mu nie odbiera. Wykorzystuje się po prostu jego właściwości.

Miód kremowany – właściwości 

Jeśli chodzi o wartości odżywcze i zdrowotne, miód kremowany nie różni się niczym od miodu gatunkowego, z którego powstał. Kremowanie odbywa się bowiem bez ponownego roztapiania miodu, dzięki czemu miód nie traci nic ze swoich leczniczych właściwości. Bez zmian pozostaje też jego aromat. Raz przygotowany zachowuje tę samą konsystencję na wiele miesięcy.

Jakie miody najczęściej poddaje się kremowaniu? Wydaje się, że w tym zestawieniu rządzi miód rzepakowy – przede wszystkim dlatego, że w swojej wersji płynnej jest niemal przezroczysty, a jako miód kremowany zyskuje atrakcyjny, apetyczny wygląd. Często też kremuje się popularny miód wielokwiatowy, który – pozostając w postaci płynnej – ma tendencję do szybkiej krystalizacji.

Miód kremowany – zalety 

Choć niektórzy podchodzą do niego sceptycznie jako do miodu rzekomo dodatkowo przetworzonego, miód kremowany ma liczne zalety. Przede wszystkim, w przeciwieństwie do lejącego się miodu w stanie płynnym, bardzo łatwo go rozsmarować. Z uwagi na to, że ładnie wygląda, łatwo przekonać do jego konsumpcji dzieci, często z rezerwą traktujące zwykłe miody. Ten wygląda przecież jak jaśniejsza wersja kremu czekoladowego… Co więcej, dzięki swojej konsystencji miód kremowany nie pozostawia plam na obrusie czy odzieży, a także nie lepi się do rąk. Warto też wiedzieć, że nie rozwarstwia się, więc nie może sfermentować.

By miód kremowany zachował wszystkie swoje właściwości, najlepiej przechowywać go w temperaturze 20-22 st. Celsjusza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *