Miody ekologiczne nie są łatwe w produkcji i wymagają od pszczelarza wieloletnich starań. Miód ekologiczny musi spełniać szereg określonych przepisami wymogów. Czasami zdarza się, że o danym produkcie w celach marketingowych mówi się „ekologiczny”, choć nie odpowiada żadnej z niżej opisanych norm. Jeśli więc zależy Ci, by spożywany przez Ciebie miód był w 100% ekologiczny, przy zakupie zwróć baczną uwagę na wszelkie certyfikaty, jakimi może się pochwalić wybrana przez Ciebie ekologiczna pasieka.
Moda na produkty ekologiczne i organiczne dotarła także i do pszczelarstwa. Pasieki oznaczone jako ekologiczne można w naszym kraju spotkać coraz częściej. Teoretycznie przymiotnik ten może do nazwy swojej pasieki dodać każdy pszczelarz. W praktyce nie jest to jednak takie proste – miody ekologiczne, by móc zgodnie z prawem nosić to miano, muszą spełnić szereg wymagań. Jesteś ciekawy, który miód uznaje się według norm za ekologiczny i dlaczego? Poniżej klarownie wyjaśniamy w czym rzecz.
Pasieka ekologiczna – 4 konieczne wymogi
Nietrudno się domyślić, że największy wpływ na właściwości miodu ma jakość pasieki, w której się go pozyskuje. By móc określić swój produkt jako miód ekologiczny i umieścić na etykiecie znak rolnictwa ekologicznego, właściciel pasieki musi uzyskać odpowiedni certyfikat ekologiczny. Takie dokumenty wydaje corocznie jednostka certyfikująca po przeprowadzeniu kontroli danego producenta. Czego więc oczekuje się od pasieki ekologicznej? Do głównych wymogów należą:
-
Odpowiednia lokalizacja
Stężenie szkodliwych substancji zanieczyszczających powietrze, glebę i wodę na terenie, gdzie zlokalizowana jest pasieka, nie może przekraczać dopuszczalnych wartości.
Pasieka ekologiczna musi sąsiadować bądź z gospodarstwem ekologicznym posiadającym odpowiedni certyfikat, bądź z dziką roślinnością (w promieniu 3 km – to maksymalny zasięg pszczół). Na tych terenach nie można stosować żadnych oprysków chemicznych, co również należy udowodnić, przedstawiając odpowiednie zaświadczenia. Co oczywiste, pasieka musi znajdować się w odpowiedniej odległości od wysypisk i spalarni śmieci, a także ruchliwych dróg i autostrad.
-
Okres próbny
Pasieką ekologiczną nigdy nie zostaje się od ręki. By produkować miody ekologiczne, konieczny jest okres przejściowy trwający co najmniej rok. Zanim wyprodukowany zostanie pierwszy miód ekologiczny, muszą minąć 3 lata. Co dzieje się w tym okresie? Należy wymienić wszystkie plastry i kluczowe elementy ula na nowe, które będą wolne od wszystkich skażeń, przede wszystkim tych spowodowanych dotychczasowym stosowaniem leków pszczelich.
-
Produkcja na najwyższym poziomie
Wosk, którego używa się w plastrach, podobnie jak same plastry musi być bardzo czysty i wolny od środków roztoczobójczych. W okresie pozyskiwania miodu zabronione jest stosowanie dodatków syntetycznych, środków wspomagających i konserwujących miód. Dokarmianie pszczół nie jest wskazane – jeśli jednak to konieczne, jedynym dozwolonym pokarmem są produkty ekologiczne. W pasiece ekologicznej nie wolno też stosować żadnych antybiotyków – ani w ramach profilaktyki, ani w celu zwalczania szkodników. Dopuszczalne są tylko specyfiki ziołowe oraz te na bazie kwasów organicznych (mrówkowy, szczawiowy) i olejków (np. tymolowy czy mentolowy).
-
Budowa uli
Miody ekologiczne muszą być produkowane w ulach o odpowiednich parametrach. Do ich budowy należy wykorzystać jedynie materiały naturalne, jak drewno lub słoma, bez użycia farb i klejów, które mogłyby zawierać szkodliwe substancje.