16 marca, 2019

Miód manuka – właściwości, działanie, zastosowanie

Ponadprzeciętna zawartość w tym miodzie methylglyoxalu (MGO) sprawia, że ma on wybitne działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i antygrzybiczne. Z tego powodu jego zastosowanie w profilaktyce sezonowych infekcji i przeziębień jest niezastąpione.

Tu przeczytasz w kilku zwięzłych punktach o najważniejszych właściwościach leczniczych miodu manuka. Jeśli chcesz poznać szczegóły, przejdź do dalszej części artykułu.

Miód manuka:

 1. działa silnie przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwgrzybicznie,
 2. wzmacnia organizm, działa profilaktycznie,
 3. znajduje zastosowanie w leczeniu wrzodów żołądka, nadkwasoty, zaburzeń, trawienia i zespołu jelita wrażliwego,
 4. pomaga leczyć trądzik i egzemę,
 5. jest stosowany na odleżyny i trudno gojące się rany,
 6. ma działanie wspomagające w leczeniu infekcji dróg moczowych,
 7. łagodzi ból gardła.

Warto pamiętać, że nasze rodzime miody charakteryzują się podobnymi właściwościami leczniczymi jak miód manuka.

Miód manuka – właściwości lecznicze (ponadprzeciętne!)

Co – poza egzotycznym pochodzeniem – sprawia, że miód manuka jest tak wyjątkowy? Sekret tkwi w substancji o poważnie brzmiącej nazwie methylglyoxal (MGO). To związek organiczny powstający w procesie przenikania glukozy do komórek ciała, gdzie przekształca się go w energię.

Ten składnik aktywny o silnym działaniu bakteriobójczym występuje w niemal każdym miodzie – w przypadku miodów manuka jednak jego stężenie jest naprawdę wysokie. W 2007 roku w wyniku współpracy naukowców z Niemiec i Nowej Zelandii udało się opracować metodę pozwalającą na dokładne określenie stężenia MGO w miodzie.

Jak prezentuje się więc steżęnie MGO w liczbach? Miód manuka jest bardzo bogatym źródłem metyhylglyoxalu – jego wartości zaczynają się od 30 mg/kg (w miodach europejskich wartość MGO to ok 3,1 mg/kg). Methylglyoxal sprawia, że miód manuka ma silniejsze niż miody europejskie działanie antybakteryjne, przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze, a ponadto znacznie wzmacnia cały organizm i jego odporność na infekcje.

Zastosowanie miodu manuka

Ten rodzaj miodu zaleca się przede wszystkim osobom, które zmagają się ze schorzeniami układu pokarmowego. Badania kliniczne wykazały wysoką skuteczność tego specyfiku w leczeniu:

 1. wrzodów żołądka,
 2. nadkwasoty,
 3. zaburzeń trawienia i
 4. zespołu jelita wrażliwego.

Jeśli więc miewasz jakiekolwiek problemy trawienne, miód manuka z pewnością pomoże je złagodzić.

Antybakteryjne działanie miodu manuka związane z wysoką zawartością MGO sprawia, że pomaga on w leczeniu uciążliwych chorób skóry – trądziku czy egzemy. Przyspiesza też gojenie się rozległych ran i odleżyn.

Ta sama właściwość czyni go doskonałym środkiem na infekcje dróg moczowych.

W okresie zimowym warto przyjmować miód manuka profilaktycznie, by zmniejszyć prawdopodobieństwo przeziębienia i grypy. A jeśli już zachorowałeś – warto wiedzieć, że miód manuka łagodzi wiele objawów, z bólem gardła włącznie.

Barwa, smak i zapach miodu manuka

Miód manuka pozyskuje się w najczystszych regionach Nowej Zelandii, porośniętych przez wiecznie zielone krzewy herbaciane manuka. Występują one na terenie całego kraju, najliczniejsze są jednak na wybrzeżu. Ich białe kwiaty o gwieździstym kształcie i pięknym zapachu przyciągają pszczoły, które z nektaru manuka produkują miód o naprawdę niesamowitych właściwościach.

Wyglądem i smakiem miód manuka różni się nieco od swoich europejskich krewnych. W stanie płynnym miód manuka ma barwę bardzo ciemną i jest często nieprzejrzysty. Wyróżnia się intensywnym kwiatowym aromatem i wyrazistym smakiem.

Opinie o miodzie manuka

Co o pszczelim produkcie zza oceanu sądzą ci, którzy mieli okazję go używać? Większość niezależnych opinii o miodzie manuka jest bardzo pozytywna. Konsumenci zwracają uwagę przede wszystkim na jego dużą skuteczność w profilaktyce sezonowych gryp i przeziębień.

Wiele osób radzi też jednak bardzo uważać podczas zakupu – nietrudno bowiem natknąć się na oszustów, którzy próbują zbić fortunę na rosnącej popularności dość drogiego miodu manuka. Opinie o miodzie manuka są zatem dobre i uznaje się go za skuteczny naturalny lek, ale wielu jego użytkowników radzi sprawdzić wszelkie atesty i certyfikaty produkt przed zakupem.

Proszę pamiętaj, że wskazówki zawarte na naszej stronie nie mogą być potraktowane jako porada medyczna. Każda infekcja, objawy chorobowe oraz zastosowane leczenie powinny być konsultowane z lekarzem. Nawet kuracja naturalnymi produktami może być szkodliwa dla niektórych osób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *