Miód malinowy podobnie jak sok malinowy działa napotnie i ma właściwości rozgrzewające. Znajduje zatem zastosowanie przy wszelkich infekcjach i przeziębieniach. Polecany także w leczeniu anemii. Pobudza krążenie, obniża ciśnienie. Jest źródłem wielu witamin i mikroelementów. A to jedynie niektóre jego zalety.
Poniżej o właściwościach, działaniu i zastosowaniu miodu malinowego w 6 punktach:
- Działa napotnie i rozgrzewająco – jest polecany przy przeziębieniach i infekcjach
- Zawiera wiele witamin w tym B1, B2, B6, B12
- Jest źródłem mikroelementów – potasu, magnezu, wapnia, manganu i fosforu
- Pobudza trawienie, zwiększa wydzielanie żółci, wspomaga wątrobę
- Obniża ciśnienie, poprawia krążenie
- Wspomaga produkcję hemoglobiny – jest polecany przy anemii
Więcej na temat właściwości miodu malinowego przeczytasz poniżej.
Polecam Ci również inne artykuły dotyczące działania i zastosowania różnych rodzajów miodu:
Miód lipowy – właściwości, zastosowanie, działanie
Miód gryczany – kiedy go jeść?
Miód rzepakowy – na co najlepszy
Miód faceliowy – jakie ma właściwości?
Miód malinowy – właściwości lecznicze
Miód malinowy zawiera mnóstwo kwasów organicznych, jak choćby kwas jabłkowy, cytrynowy czy glukonowy. Wspomnieliśmy już, że aromatyczny miód malinowy swój zapach zawdzięcza olejkom eterycznym – jest ich w tej odmianie miodu ponad 50. Poza doznaniami zapachowymi sprawiają też, że miód malinowy doskonale sprawdza się w leczeniu sezonowych przeziębień.
Inne substancje, które wchodzą w skład miodu malinowego i ubogacają jego lecznicze właściwości, to m.in.:
- mikroelementy – potas, chlor, magnez, wapń, mangan, fosfor
- witaminy – B1, B2, B6, B12.
Zastosowanie miodu malinowego
Jak skład miodu malinowego przekłada się na jego właściwości i kiedy warto po niego sięgać? Miód malinowy jest szczególnie polecany osobom narzekającym na przewlekłe zmęczenie i pozbawionym energii. Wzmacnia on i odpręża, dobrze więc mieć go pod ręką w stanach podwyższonego napięcia, a także w okresie przesileń pogodowych. Działa rozgrzewająco i napotnie, co czyni go skutecznym lekiem na przeziębienia i grypy. Walory smakowe sprawiają też, że z pewnością przypadną do gustu dzieciom.
Miód malinowy to też prawdziwy skarb dla tych, którzy borykają się z chorobami układu krwionośnego. Poprawia krążenie krwi, obniża ciśnienie, a dodatkowo pobudza produkcję czerwonych krwinek i hemoglobiny. Wpłynie też dodatnio na trawienie – wzmacnia i chroni wątrobę, zwiększa także produkcję żółci.
Miód malinowy – smak i zapach
Miód malinowy z uwagi na to, że zawiera wiele olejków eterycznych, wyróżnia się intensywnym owocowym zapachem. Bezpośrednio po pozyskaniu ma kolor złocisty, jasny, zaś w procesie krystalizacji staje się niemal śnieżnobiały. W smaku okazuje się zazwyczaj słodki i lekko kwaskowaty jednocześnie – im późniejsza odmiana malin, tym słodszy miód z jej kwiatów.
Miód malinowy to mniej znana i powszechna odmiana miodu. Wynika to przede wszystkim z faktu, że w porównaniu z innymi miodami jest on trudno dostępny. Maliny kwitną bowiem krótko i pszczoły nie mają więc zbyt wiele czasu na nektarowe zbiory. Pierwsze malinowe żniwa w ulu przypadają na koniec maja, kiedy zakwitają wczesne odmiany malin. Drugi pracowity okres rozpoczyna się pod koniec sierpnia i trwa do końca listopada – wiele odmian malin bowiem kwitnie bardzo późno. Warto po nią sięgnąć, bo jest niezwykle aromatyczna i smaczna, a przy tym ma szerokie zastosowanie lecznicze.
* Proszę pamiętaj, że wskazówki zawarte na naszej stronie nie mogą być potraktowane jako porada medyczna. Każda infekcja, objawy chorobowe oraz zastosowane leczenie powinny być konsultowane z lekarzem. Nawet kuracja naturalnymi produktami może być szkodliwa dla niektórych osób.