6 maja, 2020 Na co pomaga miód wielokwiatowy?

Na co pomaga miód wielokwiatowy?

Miód wielokwiatowy jest źródłem:

  • krzemu, który działa odbudowująco na skórę i struktury kostno-stawowe a także pomaga wzmocnić włosy i paznokcie,
  • prowitaminy A, która odpowiada za właściwe widzenie – jej niedobór powoduje „kurzą ślepotę” tzn. osłabienie widzenia po zmroku oraz uszkodzenie wzroku; prowitamina A wpływa również na kondycję skóry,
  • lizozymu – substancji, która działa niszcząco na ściany komórkowe bakterii – to głównie ten związek odpowiada za bakteriobójczą aktywność miodu wielokwiatowego,
  • niewielkich ilości wosku pszczelego,
  • różnego rodzaju pyłków kwiatowych.

Ten ostatni składnik miodu wielokwiatowego odpowiada za jego działanie wspomagające leczenie alergii wziewnych (astmy oskrzelowej atopowej) i dolegliwości im towarzyszących np. kataru siennego. Pyłki kwiatowe, które występują w miodzie wielokwiatowym pełnią funkcję antygenów, które mobilizują organizm do produkcji odpowiednich przeciwciał.     

Do leczenia grypy i przeziębień lepiej zastosować późno zbierany miód wielokwiatowy – o ciemnym kolorze. Wykazuje on niższą aktywność antybiotyczną niż np. miód gryczany bądź nawłociowy, ale także działa wspomagająco w walce z katarem i kaszlem.

Miód wielokwiatowy jako jedna z najpopularniejszych odmian polskich miodów warto stosować jako zamiennik cukru, dodając go np. do owsianki, kompotu, sosów sałatkowych.

Ta odmiana miodu może też posłużyć wzmacniająco i regenerująco na organizm wycieńczony fizycznie i psychicznie – w tym celu można go spożywać rozcieńczonego z wodą, rano na czczo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *