Obydwie odmiany miodu – wielokwiatowy i lipowy mają zróżnicowane barwy – od jasnożółtej po herbacianą. Różnią się natomiast zdecydowanie zapachem. Jeśli chodzi o zastosowanie to miód lipowy wykazuje silniejsze właściwości antybakteryjne niż wielokwiatowy. Miód wielokwiatowy jest z kolei niezastąpiony w walce z alergiami wziewnymi – na pyłki roślin i kurz.
Zapach i smak miodu wielokwiatowego i lipowego
Miód wielokwiatowy ma różną barwę w zależności od pory roku, w jakiej został zebrany. Miód wiosenny ma jasny kolor. Miód wielokwiatowy z lata i wczesnej jesieni przybiera barwę ciemnożółtą aż do herbacianej. Podobnie ma się rzecz z miodem lipowym. Jego kolor zależy od dodatku spadzi lipowej, która często towarzyszy nektarowaniu lipy. Jeśli dodatek spadzi jest duży, wówczas kolor miodu lipowego będzie ciemniejszy aż do zielonkawego i bursztynowego. Zatem barwy obydwu miodów mogą być mylące i nie dawać jasnej odpowiedzi z jakim gatunkiem miodu mamy do czynienia.
Obydwa rodzaje – miód wielokwiatowy i lipowy – są natomiast łatwe do rozróżnienia po zapachu. Miód lipowy pachnie tak intensywnie kwiatami lipy, że naprawdę trudno pomylić go z inną odmianą. Miód wielokwiatowy z kolei charakteryzuje się różnym aromatem – w zależności od rodzaju roślin, z których był wytworzony. Jego zapach nie jest tak charakterystyczny i może być bardzo różnorodny.
Miód wielokwiatowy krystalizuje w różnym czasie – od kilku tygodni do paru miesięcy, miód lipowy uzyska natomiast postać stałą w przeciągu kilku tygodni.
Właściwości, zastosowanie, działanie miodu lipowego
Miód lipowy wykazuje jedną z silniejszych aktywności antybiotycznych z rodzimych odmian miodów – obok miody gryczanego, nawłociowego i spadziowego jest doskonałym produktem do walki z bakteriami. Dodatkowo miód lipowy wykazuje działanie napotne, dlatego poleca się go do leczenia przeziębień o podłożu bakteryjnym, a także do leczenia grypy przebiegającej z wysoką temperaturą, katarem i kaszlem. Wspomaga leczenie schorzeń górnych i dolnych dróg oddechowych. Niszczy drobnoustroje występujące na błonach śluzowych m.in. nosa i gardła. Działa też wykrztuśnie i przeciwgorączkowo.
O jakim zastosowaniu i działaniu miodu wielokwiatowego warto wiedzieć?
Miód wielokwiatowy z kolei nie jest może królem w leczeniu przeziębień, zajmuje natomiast niekwestionowane I miejsce na podium w walce z alergiami wziewnymi na pyłki i kurz. Wspomaga także leczenie dolegliwości towarzyszących tego typu alergiom. Walczy zatem z katarem siennym i alergicznym nieżytem nos (pyłkowicą). Ważne natomiast, aby spożywać miód zebrany z nektaru roślin, które występują w miejscu zamieszkania alergika (w promieniu 10 km).
Obydwa miody są także źródłem łatwo przyswajalnej energii dla mięśnia sercowego i wspomagają jego pracę. Poleca się je w celach regeneracyjnych – w przypadku wycieńczenia organizmu.