Średnia wartość odżywcza miodu to 325 kcal na 100 g. Miód wielokwiatowy nie jest w tej mierze wyjątkiem. Także ta odmiana to ok. 320 kcal na 100 g.
Oto praktyczne zestawienie:
- 1 łyżka miodu wielokwiatowego zawiera ok. 70 kcal
- 1 łyżeczka miodu wielokwiatowego zawiera ok. 40 kcal
- 100 g miodu wielokwiatowego zawiera ok. 320 kcal
Porównując miód wielokwiatowy do białego cukru – 100 g cukru to 386 kcal. Wartości kaloryczne cukru i miodu są zbliżone, ale warto pamiętać, że miód mimo swojej kaloryczności zawiera wiele cennych substancji odżywczych takich jak:
- witaminy – m.in. A, B, C i PP,
- związki flawonoidowe,
- biopierwiastki takie jak potas (do 4 mg/g), fosfor, magnez i wapń, a także żelazo, krzem, siarka, miedź, fluor, cynk i mangan,
- kwas foliowy.
Miód zawiera cukry (głównie proste – glukozę i fruktozę), białka, enzymy, kwasy organiczne, związki polifenolowe, olejki eteryczne, barwniki, w niewielkich ilościach makro- i mikroelementy oraz witaminy. Dodatkowo w jego skład wchodzą substancje o właściwościach antyoksydacyjnych (związki polifenolowe, kwasy organiczne, barwniki) i antybakteryjnych (oksydaza glukozy, lizozym). Warto używać go jako substancji słodzącej, pamiętając jednak o tym, że wysoka temperatura niszczy jego cenne właściwości.