Miód rzepakowy ma kilka zastosowań leczniczych. W tym krótkim opracowaniu skupiamy się na jego 4 zastosowaniach.
- Z uwagi na dużą zawartość łatwo przyswajalnej glukozy (od 50 do 52%) miód rzepakowy powinien być stosowany przede wszystkim w stanach wyczerpania organizmu – szybko dostarcza potrzebnej i łatwo przyswajalnej energii. Dodatkowo badania dowodzą, że miód powoduje nasilenie skurczów mięśnia sercowego oraz bardziej efektywne ukrwienie naczyń wieńcowych w porównaniu z podawaną glukozą, fruktozą i cukrem inwertowanym. Zapewnia lepsze dostarczanie tlenu i składników odżywczych do mięśnia sercowego.
- Miód rzepakowy jest stosowany w stanach przeziębienia i infekcji, choć powszechnie przyjmuje się, że jego działanie przeciwbakteryjne jest nieco niższe w porównaniu z innymi odmianami miodu. Badania prof. B. Kędzi i E. Hołderny Kędzi wykazały, że aktywność antybiotyczna miodu rzepakowego kształtuje się na poziomie 18.6 JA/g miodu (miód gryczany – 30 JA/g miodu, miód manuka – 18.6 JA/g miodu). Z uwagi na delikatny smak łatwy w podawaniu dzieciom – szczególnie po rozpuszczeniu w wodzie.
- Miód rzepakowy działa również oczyszczająco na organizm – usuwa z niego toksyczne produkty przemiany materii w wyniku wiązania ich z kwasem glukuronowym (wytwarzanym z glukozy) i flawonoidami. Wywiera korzystny wpływ na przemiany tłuszczów w wątrobie i poprawia funkcjonowanie pęcherzyka żółciowego. Dodatkowo zapobiega obrzękom i likwiduje wodę obecną w tkankach.
- Z uwagi na zawartość boru w składzie miodu rzepakowego przyczynia się od także do prawidłowej budowy kości oraz właściwej pracy tarczycy i śledziony.