Opis
Miód rozgrzewający, na przeziębienie i przy wysiłku
Miód leśno-łąkowy:
- zawiera dużo nektarów malin leśnych i dzięki temu działa rozgrzewająco i wzmacniająco na nasz organizm. Będzie przydatny w porze chłodów i okresowego osłabienia;
- polecany przy przeziębieniu i infekcjach górnych dróg oddechowych;
- obfity w glukozę - znakomicie wzmacnia po intensywnym wysiłku fizycznym.
W miodzie dominuje smak nektaru leśnej maliny
W smaku miód leśno-łąkowy jest złożony, ale bardzo delikatny. Dominuje w nim smak nektaru leśnej maliny z wyczuwalną charakterystyczną lekko cytrusową nutą nektaru białej koniczyny. Jego konsystencja jest kremowa z wyczuwalnymi drobnymi ziarnami krystalizacji krupca, charakterystycznymi dla miodów wiosennych i wczesno letnich.
Jakość potwierdzona badaniami
Nasz miód leśno-łąkowy poddano niespodziewanej dla nas kontroli Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Wyniki potwierdziły jakość miodu na najwyższym poziomie:
- aktywność enzymatyczna naszego miodu wynosi aż 30,4 jednostek Schade (tymczasem ich ilość nie może być mniejsza niż 8, a literatura fachowa stwierdza, że świeże, wysokojakościowe miody mogą zawierać ich więcej niż 20). Aktywność enzymatyczna jest podstawą dobroczynnych właściwości miodu;
- zawartość niepożądanego hydroksymetylofurfuralu (HMF) w naszym miodzie leśno-łąkowym określono na progu wykrywalności jako mniejszą niż 6 mg/kg (HMF pojawia się w produktach spożywczych w efekcie ich „starzenia się” lub niewłaściwego przechowywania. Jego maksymalną dopuszczalną zawartość w miodzie określono na poziomie 40 mg/kg).
Miód nierozgrzewany, z czystych terenów Warmii i Mazur
Każda pasieka, z której miód kupisz w DuzoMiodu.pl, podróżuje po Warmii i Mazurach, trzymając się z dala od cywilizacji, uprzemysłowienia i chemizacji rolnictwa. Miód nigdy nie jest rozgrzewany. Zaraz po odwirowaniu z plastrów przelewamy go do słoików i przechowujemy w chłodnej i ciemnej spiżarni.
Pszczoły utrzymywane ekologicznie, miód bez żadnych dodatków
Używamy wyłącznie drewnianych uli, ocieplanych słomą, a do leczenia pszczół stosujemy naturalne kwasy organiczne, dopuszczone do użytku w pasiekach ekologicznych. No i najważniejsze: ten miód nie zawiera absolutnie żadnych dodatków.
Miód odbierał Maciek - gospodarz Bractwa Pasieczników
Pszczół doglądał i osobiście miód odbierał Maciej Żurek - gospodarz Bractwa Pasieczników Wędrownych. On też każdorazowo planuje i wybiera miejsca postoju pasiek i ma w tym spore doświadczenie. Z wykształcenia socjolog i dyplomowany rolnik. Od 2004 roku prowadzi pasiekę wędrującą po Warmii i Mazurach.
Zobacz, skąd pszczoły nosiły miód
Miód powstał w pagórkowatych i lesistych okolicach sławnego sanktuarium w Gietrzwałdzie.
Na poniższej mapce zaznaczyliśmy, gdzie latały pszczoły, by nazbierać miód leśno-łąkowy, który teraz leży w chłodniach i czeka na smakoszy.
Sprawdź szczegóły produktu
Gatunek miodu Miód leśno-łąkowy Dane producenta Pasieka i Gospodarstwo Rolne Maciej Żurek Kajny 711-042 Jonkowo NIP: 7393421994 Kremowany tak Kolor złoty Kystalizacja kremowa/drobnoziarnista, miękka Opakowanie słoik 720 ml lub słoik 320 ml Masa [gramy] 1000 lub 400 Najlepiej spożyć przed 2025-06-15 Miejsce zbioru Polska, woj. Warmińsko-Mazurskie, powiat olsztyński, gmina gietrzwałd Kraj Polska Gatunek pszczoły Primorski Pakowanie przesyłki karton, słoma, taśma papierowa Koszt przesyłki 9,90 zł – cała Polska, paczkomat lub kurier Czas wysyłki Nadanie paczki w ciągu 1-3 dni roboczych
Marcin (store manager) –
Miałem okazję spróbować miody z pasieki Bractwa. Ten zdobył uznanie, bo jest neutralny w smaku. Cała rodzina lub go tak samo, niezależnie od gustów w zakresie innych, bardziej wyrafinowanych gatunków. Polecam