21 kwietnia, 2020 Miód manuka czy gryczany?

Miód manuka czy gryczany?

Jak się okazuje, polski miód gryczany nie ustępuje swoimi prozdrowotnymi właściwościami miodowi manuka. Dlatego zanim zdecydujesz się wydać worek monet na słoik manuki, zastanów się, czy nie warto najpierw wypróbować działania miodu gryczanego z zaprzyjaźnionej, zaufanej pasieki.

Nowozelandzki miód manuka jest jednym z coraz bardziej popularnych miodów – również w Polsce. Wytwarzany jest on z nektaru drzewa herbacianego (Leptospermum scoparium).

Naukowcy donoszą o niezwykłych właściwościach tej odmiany miodu – badania potwierdzają, że ma on bardzo silne działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, wpływa korzystnie na układ pokarmowy, układ oddechowy i skórę człowieka. Głównym składnikiem, z którym łączy się prozdrowotne działanie miodu manuka, jest metyloglioksal (MGO).

Jednak zgodnie z badaniami, jakie na przestrzeni ostatnich lat przeprowadzili polscy naukowy, a także badacze na świecie (np. w USA), miód gryczany wykazuje zbliżone wartości aktywności przeciwzapalnej i przeciwutleniającej co miód manuka. Co więcej miód gryczany w porównaniu z miodem manuka ma – według prof. B. Kędzia i dr. E. Hołderny-Kędzia silniejsze działanie antybiotyczne (przeciwbakteryjne).

Jeśli zatem zadajesz sobie pytanie – miód manuka czy miód gryczany – zerknij na poniższe zestawienie. W artykule naukowym pt. „Aktywność antybiotyczna krajowych miodów odmianowych” prof. dr hab. B. Kędzia oraz E. Hołderna-Kędzia opisują wyniki swoich badań, zgodnie z którymi średnia aktywność antybiotyczna miodu manuka i miodu gryczanego przedstawia się następująco:

  • miód manuka – wykazuje aktywność na poziomie 18,6 JA/g miodu – po przeprowadzeniu 77 prób,
  • miód gryczany – cechuje aktywność na poziomie 30 JA/g miodu – po przeprowadzeniu 48 prób.      

Dodatkowo potwierdzają się silne właściwości przeciwutleniające miodu gryczanego – a to z kolei oznacza, że działa on m.in.:

  • przeciwmiażdżycowo,
  • przeciwnowotworowo,
  • regenerująco.

Biorąc pod uwagę niezwykle wysoką cenę miodu manuka a także ryzyko zakupu miodu zafałszowanego, myślę, że warto skorzystać z dobrodziejstw, jakie niosą nasze rodzime gatunki miodów. Wśród nich miód gryczany jest niekwestionowanym królem.

Spróbuj prawdziwego gryczanego, kup go po prostu w naszym sklepie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *