Miód gryczany, jak sama nazwa wskazuje, jest produkowany przez pszczoły z nektaru kwiatów gryki zwyczajnej (Fagopyrum sagittatum Gilib.) – tej samej, z której ziaren otrzymujemy kaszę gryczaną. Miód tej odmiany należy do grupy miodów nektarowych (kwiatowych).
Kwitnąca gryka jest doskonałym pożytkiem dla pszczół – kwiaty gryki są zapylane głównie przez pszczoły, w mniejszym stopniu przez wiatr. Z jednego hektara pola gryki pszczoły mogą zebrać od 140 kg do 220 kg miodu gryczanego.
Pola, na których uprawiana jest gryka, kwitną na biało w miesiącach wakacyjnych – w lipcu i sierpniu i to wówczas pszczoły wytwarzają ten cenny gatunek miodu.
Miód gryczany – z uwagi na wytwarzanie go z miododajnych kwiatów gryki – ma charakterystyczny silny gryczany zapach, który niestety przeszkadza szczególnie dzieciom. Warto jednak wprowadzić go do diety – właśnie dzieci i osób w podeszłym wieku – z uwagi na jego liczne, prozdrowotne właściwości.
Stosunkowo najwięcej gryki uprawia się w USA, Chinach i Kanadzie, jest ona również popularna we wschodniej Europie i to w tych regionach wytwarzany jest w dużych ilościach miód gryczany.
Badania naukowe potwierdzają, że miód, który powstaje z kwiatów gryki, jest jedną z najcenniejszych odmian polskich miodów.