Miód rzepakowy należy do najjaśniejszych odmian polskich odmian miodów. Ma bardzo delikatny smak i lekko wyczuwalny zapach rzepaku.
Aby rozpoznać, że miód, który kupujesz, to faktycznie miód rzepakowy, sprawdź jego kolor, zapach, smak i czas krystalizacji.
Smak miodu rzepakowego
Miód rzepakowy jest niezwykle delikatny w smaku, ale też trzeba mu oddać, że baaaardzo ale to baaaardzo słodki.
Miód rzepakowy zawiera więcej glukozy niż fruktozy i z tego powodu, jego smak jest bardzo słodki, ale też neutralny – w porównaniu np. do miodu gryczanego.
Zapach miodu rzepakowego
Ta odmiana miodu charakteryzuje się bardzo subtelnym, ledwie wyczuwalnym zapachem kwiatów rzepaku. Jeśli próbowałeś kiedyś oleju rzepakowego tłoczonego na zimno, jego zapach może skojarzyć się właśnie z miodem rzepakowym. Zapach takiego oleju jest jednak o wiele bardziej intensywny.
Szybki czas krystalizacji
Miód rzepakowy – właśnie z uwagi na dużą zawartość glukozy – niezwykle szybko krystalizuje. Dzieje się to w czasie nawet 5 dni od dnia odkręcenia miodu z plastrów. Jeśli miód w Twoim słoiku jest określany mianem miodu rzepakowego, ale po kilkunastu dniach nadal pozostaje płynny, powinieneś mieć wątpliwości co do jego gatunku.
Kolor miodu rzepakowego
Jeśli chodzi o kolor miodu rzepakowego – jest on jasny, słomkowy. Miód rzepakowy kremowany jest prawie biały i ma konsystencję „smalcu”. Miód niekremowany ma także bardzo jasny, słomkowy kolor i krystalizuje bardzo drobno.