18 kwietnia, 2023 Miód z propolisem – właściwości

Miód z propolisem – właściwości

Sprawdź miód z Propolisem w naszym sklepie. Prosto z Pasieki

Miód z propolisem jest polecany osobom, które chcą wrócić do formy, odbudować swoją kondycję po ciężkich chorobach lub wypadkach. Ma bardzo silne właściwości bakteriobójcze, przeciwgrzybiczne i przeciwwirusowe. Więcej na temat miodu z propolisem i jego zastosowania przeczytasz w poniższym artykule.

Co to jest propolis?

Zacznijmy od definicji propolisu. To inaczej kit pszczeli – czyli lepka, smolista substancja wytwarzana przez pszczoły, stosowana do uszczelnienia wszelkich ubytków w ulu. Miód propolisowy jest mieszanką kitu pszczelego z miodem.

Pszczoły kitem czyszczą, a nawet dezynfekują komórki w plastrach, zanim złożą tam nowe jaja. Jeśli nie mogą uśmiercić swoim jadem jakiegoś intruza, to jako broni używają właśnie kitu. „Zakitowują” niechcianego gościa, a jego zwłoki nie będą się rozkładać i zanieczyszczać ula lub gniazda. Propolis, czyli kit pszczeli, ma więc wybitne właściwości bakteriobójcze, przeciwgrzybiczne i przeciwwirusowe. Substancja ta potrafi zwalczyć nawet pleśń.

Miód z propolisem i jego właściwości

Sam propolis składa się głównie z żywic drzew, substancji smolistych, z pyłków kwiatowych i wydzielin pszczół. Jednak kity pszczele zawsze różnią się składem, bo to zależy od tego, co pszczoły znajdują w pobliżu ula. Propolis zawiera wiele cennych substancji, które są bardzo pożądane w organizmie człowieka. Wśród nich można wymienić sterole, terpeny, flawonoidy, kwasy aromatyczne czy chociażby hormony roślinne.

Miód z propolisem ma kremową konsystencję. Skutecznie podnosi poziom hemoglobiny we krwi oraz uzupełnia ewentualne niedobory witamin z grupy B. Miód tego typu to też bardzo bogate źródło witamin A, E, C, P i D. Oprócz nich w składzie tego specyfiku znajdziemy sporo bardzo łatwo przyswajalnego białka, dużo fruktozy i glukozy oraz cennych enzymów.

Propolis miesza się z miodem, bo w tej konfiguracji jest znacznie lepiej przyswajalny przez organizm i szybciej trafia do krwioobiegu. Co ciekawe, substancja ta, z uwagi na jej właściwości przeciwbólowe, ma zdolność miejscowego znieczulania źródła bólu. Miód z propolisem wpływa właściwy poziom ciśnienia krwi, działa odtruwająco na wątrobę, można nim leczyć paradontozę i inne choroby jamy ustnej. Ponadto świetnie zwalcza skutki zakażeń gronkowcem, drobne infekcje, zapalenia zatok i wiele innych.

Kiedy warto sięgnąć po miód z propolisem?

Tego typu miód polecany jest wszystkim tym, którzy przechodzą rekonwalescencję oraz osobom starszym. Miód propolisowy doskonale odnawia siły witalne organizmu. Powinni z niego korzystać sportowcy oraz osoby ciężko pracujące na co dzień zarówno fizycznie, jak i umysłowo. Ten rodzaj miodu potrafi działać jak antybiotyk, z tą różnicą, że nie przynosi niekorzystnych skutków ubocznych, tak jak to się zdarza w przypadku preparatów z apteki. Te właściwości predestynują miód propolisowy do wspomagania leczenia różnych infekcji bakteryjnych i grzybiczych. Świetnie zwalcza tego typu drobnoustroje. Działa odtruwająco na organizm, wspomagając tym samym pracę często przeciążonej wątroby. Miód z kitem pszczelim usprawnia wszelkie procesy trawienia, poprawiając tempo przemiany materii i perystaltykę jelit.

Propolis w miodzie to też znakomity środek dla osób podatnych na depresje. Działa uspokajająco, co też można wykorzystać w przypadku uporczywych kłopotów z zasypianiem. Miód ten może być także stosowany przez cukrzyków.

Warto również wspomnieć, że miód z propolisem jest cennym składnikiem preparatów kosmetycznych. Ma niezwykłe właściwości pozwalające mu odżywiać i odmładzać skórę. Jest elementem wielu kremów, balsamów i maseczek kosmetycznych.

Sprawdź zastosowanie innych produktów pszczelich. Polecam Ci artykuł: Pyłek pszczeli, pierzga zastosowanie i właściwości

Proszę pamiętaj, że wskazówki zawarte na naszej stronie nie mogą być potraktowane jako porada medyczna. Każda infekcja, objawy chorobowe oraz zastosowane leczenie powinny być konsultowane z lekarzem. Nawet kuracja naturalnymi produktami może być szkodliwa dla niektórych osób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *