12 listopada, 2019 Jak powstaje wosk pszczeli?

Jak powstaje wosk pszczeli?

Sprawdź, jak powstaje wosk pszczeli i dlaczego jest taki cenny. Produkowany przez pszczoły wosk będący budulcem plastrów, w których składują miód, jest szeroko wykorzystywany m.in. do produkcji kosmetyków i leków a także stosowany jako impregnat oraz składnik naturalnych świec. Polecam szczególnie te ostatnie – jako naturalną alternatywę dla świec parafinowych – które jak pokazują wyniki wielu badań, nie są obojętne dla naszego zdrowia. Substancje, które wydziela najtańsza świeczka z parafiny, to często niebezpieczne dla organizmu związki chemiczne.  

Wosk pszczeli – kolor, zapach

W swojej podstawowej formie wosk pszczeli ma stałą konsystencję i bardzo przyjemny, miodowo-propolisowy zapach. Jego kolor określić można zazwyczaj jako „kawa z mlekiem” – jest bowiem żółto-szarawy lub czasem po prostu żółty. Zdarza się, że wosk pszczeli jest biały. W praktyce jednak bardzo trudno jednak go spotkać, gdyż jego ilość jest ograniczona – pochodzi ze świeżych plastrów.

Wosk pszczeli – zastosowanie

Jeśli chodzi o zastosowanie wosku pszczelego już po przetworzeniu, okazuje się ono dość szerokie. Przede wszystkim wchodzi on w skład preparatów impregnujących do produktów drewnianych i skórzanych. Wykorzystuje się go też w przemyśle, często w dość zaskakujący sposób – służy np. do tworzenia modeli do form odlewniczych. Poza tym jest bardzo ceniony w farmacji i kosmetyce. Jest dodawany do maści, kremów, pomadek – jako substancja antybakteryjna, nawilżająca, chroniąca skórę przed utratą wilgoci a także niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych.     

Najbardziej znanym produktem z wosku pszczelego są jednak wytworzone z niego świece. Ich kuszący zapach odświeża powietrze w pomieszczeniu, niweluje działanie dymu papierosowego i niezawodnie odpręża. Jest to w pełni naturalny produkt, bezpieczny dla Twojego zdrowia. Taka świeca to doskonała, choć droższa alternatywa dla świec z wosku sojowego. Po przeczytaniu jednak paru informacji o parafinie i szkodliwych dla zdrowia związków, jakie emitują palone z niej świece (ciężkie frakcje ropy naftowej, frakcje smół wytlewnych z węgla brunatnego, związki kancerogenne tj. formaldehyd, toluen), nie jest już tak żal tych dodatkowych złotówek wydanych na świece z wosku pszczelego.    

Plaster – wosk pszczeli, fot. Shutterstock

Czym jest wosk pszczeli i jak powstaje?

Obecność wosku w ulu zawdzięczamy pszczołom robotnicom w wieku 12-18 dni, które nazywa się woszczarkami. Posiadają one na brzusznej stronie odwłoka specjalne gruczoły, które wydzielają małe, cieniutkie łuski o masie 0,8-2 mg. Ta wydzielina to właśnie wosk pszczeli. Wosk pszczeli powstaje w ulu w sprzyjających warunkach – gdy temperatura waha się między 30 a 6 stopni Celsjusza i kiedy obecna jest pszczoła-matka.

Do czego potrzebny jest pszczołom wosk? 

Do czego pszczoły wykorzystują wosk? Budują z niego plastry, które – jak zapewne wiesz – stają się później magazynami miodu, pierzgi i wszystkich innych pszczelich produktów. W polskich pasiekach jedna pszczela rodzina produkuje w ciągu roku ok. 300 g wosku. Pszczelarze pozyskują go zarówno z plastrów, jak i z tzw. zasklepów – drobnych „wieczek”, które służą do zamykania komórek plastra wypełnionych miodem. Wykorzystuje się do tego specjalne topiarki – elektryczne lub słoneczne. Gdy wosk pszczeli osiągnie już stan płynny, przystępuje się do jego oczyszczania i klarowania. Następnie odlewa się go w formy, w których łatwo wosk przechowywać i z których łatwo go dalej przetwarzać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *