Prawdziwy miód działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Ma właściwości oczyszczające organizm ze szkodliwych substancji, poprawia także krążenie krwi. Poznaj lecznicze i zdrowotne właściwości miodu oraz sprawdź, jak wpływa na nasz organizm.
Miód i jego właściwości lecznicze
Naturalny miód działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjne. Zwiększa odporność organizmu, świetnie chroni układ oddechowy przed wszelkimi infekcjami, a gdy już do nich dojdzie, znacznie przyspiesza odzyskanie formy. Stąd zalecany jest w trakcie leczenia kaszlu, różnych dolegliwości gardła, a także w czasie występowania podwyższonej temperatury ciała.
Nie sposób nie zauważyć, że właściwości zdrowotnie miodu to także oczyszczanie organizmu. Miód niweluje skutki działania różnych używek − alkoholu i papierosów, a także kawy i herbaty. Oczyszcza znakomicie organizm, jest więc często stosowany, jako środek pomocniczy w leczeniu wrzodów żołądka czy dwunastnicy. Miód pomaga też w leczeniu i łagodzi objawy przy nieżytach żołądka, zapaleniach bądź innych dolegliwościach ze strony jelit.
Miody i ich właściwości wykorzystuje się też w celu poprawy pracy układu krążenia. Naturalny miód poprawia krążenie krwi i obniża ciśnienie, dlatego jest polecany wszystkim tym, którzy walczą z nadciśnieniem tętniczym. Wspomaga leczenie wszelkich chorób wieńcowych, zespołów płucno-sercowych oraz nerwicy naczyniowej serca.
To nadal nie wszystkie prozdrowotne właściwości miodu pszczelego. Warto wiedzieć, że działa on także moczopędnie, dlatego warto go stosować przy wielu dolegliwościach układu moczowego. Pomaga on w leczeniu przewlekłych stanów zapalnych nerek, pęcherza moczowego, a nawet w kamicy zarówno nerkowej, jak i pęcherza moczowego. Dzięki spożywaniu miodu zmniejszają się też obrzęki będące efektem niewydolności nerek.
Miód ma zbawienny wpływ na układ nerwowy. Działa uspokajająco i świetnie łagodzi nie tylko stany nadpobudliwości i nerwice, ale także bardzo efektywnie poprawia samopoczucie i nastrój. Powinni go jeść wszystkich doświadczający uczucia apatii i wyczerpania nerwowego. Gdy występują trudności z zasypianiem, warto napić się ciepłego mleka z miodem.
Co zawiera miód?
Miód to ogromna ilość i różnorodność składników niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. W jego składzie znajdziemy bardzo dużą ilość witamin takich, jak A, C oraz cały wachlarz witamin z grupy B. Zawiera przy tym wiele minerałów, jak chociażby chlor, fosfor, wapń, żelazo, magnez czy mangan. Miód to także kwas foliowy tak potrzebny każdemu człowiekowi, a szczególnie kobietom w ciąży.
W tym złocistym przysmaku znajdziemy też wiele składników, dzięki którym ma on zdolności antybakteryjne. To nadtlenek wodoru pozwala organizmowi zwalczać bakterie. Warto też dodać, że to 3-procentowy roztwór właśnie nadtlenku wodoru jest popularną i wszystkim znaną wodą utlenioną. W miodzie znajdują się też inne składniki antybakteryjne, takie jak lizozym, apidycyna i inhibina.
Warto także docenić właściwości odżywcze miodu. W 100 gramach tego specyfiku znajduje się ponad 300 kcal. Świetnie zastąpi cukier przy słodzeniu kawy czy herbaty.
* Proszę pamiętaj, że wskazówki zawarte na naszej stronie nie mogą być potraktowane jako porada medyczna. Każda infekcja, objawy chorobowe oraz zastosowane leczenie powinny być konsultowane z lekarzem. Nawet kuracja naturalnymi produktami może być szkodliwa dla niektórych osób.