Miód słonecznikowy to jeden z najrzadszych rodzajów miodu naturalnego. Ma jasną, soczystą barwę i najczęściej spotykany jest we wschodniej Polsce. W smaku jest delikatny, dlatego na pewno polubią go dzieci. Szybko się krystalizuje, jednak w tym procesie pozostaje miękki i łatwo rozpuszczalny w wodzie. Jakie ma właściwości odżywcze i zdrowotne? Przeczytaj poniżej.
Miód słonecznikowy
– cechy charakterystyczne
Pasieki stosunkowo rzadko znajdują się w pobliżu plantacji słoneczników. To jedna z przyczyn, dla których miód słonecznikowy, pozyskiwany
z nektaru słonecznika, okazuje się jednym z najrzadziej spotykanych miodów w naszym kraju. Najczęściej można go spotkać u pszczelarzy we wschodniej Polsce, gdzie znajduje się większość słonecznikowych pól.
Jeśli chodzi o kolor, ten rodzaj miodu wyróżnia się żywą, soczyście żółtą barwą, którą można skojarzyć z jego wielkimi kwiatami. Dość szybko się krystalizuje, ale – w przeciwieństwie do innych rodzajów miodu – po procesie krystalizacji jest miękki. Sprawia to, że bez problemu rozpuszcza się w wodzie i w innych napojach, łatwo też rozsmarować go na kromce chleba.
W smaku miód ten okazuje się dość delikatny i subtelny. To czyni go świetnym miodem dla dzieci, które często odmawiają jedzenia intensywnego w smaku miodu lipowego czy gryczanego.
Miód słonecznikowy
– skład i właściwości lecznicze
Jak w przypadku każdego miodu, główne składniki miodu słonecznikowego to oczywiście cukry proste – glukoza i fruktoza – woda, pszczele enzymy (przede wszystkim inwertaza i inhibina), flawonoidy oraz liczne biopierwiastki i kwasy organiczne. Jeśli chodzi o te ostatnie, miód słonecznikowy zawiera je w stosunkowo dużej ilości, stąd mówimy o jego wysokiej kwasowości.
Zawarte w nim substancje sprawiają, że jest on świetnym lekiem na bardzo wiele różnych chorób. Miód słonecznikowy pomaga przede wszystkim w leczeniu chorób serca i układu krążenia, znacznie poprawiając dotlenienie serca i wzmacniając żyły i tętnice. Jest ważnym środkiem w profilaktyce miażdżycy, obniża też ciśnienie krwi oraz pomaga regulować poziom ciężkiego cholesterolu LDL.
Masz problemy z układem trawienia? Miód słonecznikowy jest w sam raz dla Ciebie. Ze względu na swoje właściwości detoksykacyjne wzmacnia i chroni wątrobę – nie trzeba chyba dodawać, jak ważne dla naszego zdrowia jest prawidłowe funkcjonowanie tego organu. Po ten rodzaj miodu warto też sięgnąć, by wspomóc żołądek i jelita.
Miód słonecznikowy to także Twój sprzymierzeniec w okresie sezonowych przeziębień i grypy. Skutecznie pomaga organizmowi walczyć ze stanami zapalnymi górnych dróg oddechowych. Działa przeciwbakteryjnie i wzmacniająco, warto więc mieć go pod ręką w okresie osłabionej odporności organizmu.
Te same jego właściwości sprawiają, że zbawiennie działa na układ moczowy i nerki, pomagając w oczyszczaniu organizmu. Co ciekawe, dermatolodzy często zalecają miód słonecznikowy jako wsparcie w leczeniu różnego rodzaju chorób skóry.
Miód słonecznikowy
– jak stosować?
By miód działał skutecznie i chronił Twój organizm przed infekcjami, najlepiej zjadać 2-3 łyżki dziennie, w tym pierwszą porcję przed śniadaniem. Niektórzy mieszają miód słonecznikowy z pyłkiem lub mleczkiem pszczelim, by wzmocnić jego działanie – warto spróbować i takiego rozwiązania
Poznaj właściwości innych rodzajów miodu. Polecam Ci artykuły:
* Proszę pamiętaj, że wskazówki zawarte na naszej stronie nie mogą być potraktowane jako porada medyczna. Każda infekcja, objawy chorobowe oraz zastosowane leczenie powinny być konsultowane z lekarzem. Nawet kuracja naturalnymi produktami może być szkodliwa dla niektórych osób.