Nie znaleziono produktów, których szukasz.

MIÓD LIPOWY: aromat kwiecia lipy i szczególna słodycz

Miód lipowy rozpoznają zazwyczaj nawet te osoby, które nie są znawcami różnych gatunków. Pachnie intensywnie pachnącymi lipami.

Oczywiście także ten gatunek pszczoły mogą wzbogacać innymi smakami i aromatami. Zazwyczaj nie są one jednak na tyle intensywne, aby przebić zarówno zapach jak i piękny smak typowego miodu lipowego bądź też poszczególne zapachy równoważą się. W przypadku miodu lipowo-leśnego – otrzymujesz dwa w jednym 🙂 niezwykłe bogactwo miodu spadziowego oraz dobrodziejstwo nektaru kwiatów lipy.

Smak, zapach, kolor miodu lipowego

W smaku leciutko ostrawy, ale jednocześnie delikatny. Słoiczek tego gatunku pachnie jak kwitnące drzewo lipy – i nie ma w tym krztyny przesady. Jego kolor jest ciemno żółto złocisty.

Działanie i zastosowanie miodu lipowego

Miód ten znany jest z właściwości napotnych i rozgrzewających, dlatego zaleca się go osobom, które przechodzą przeziębienie z temperaturą. Działa:

  • wykrztuśnie,
  • napotnie,
  • przeciwskurczowo,
  • przeciwgorączkowo.

Ma delikatne działanie moczopędne, obniża także ciśnienie krwi.

Dodatkowo obok miodu gryczanego to właśnie lipowy znajduje się w ścisłej czołówce rankingu właściwości antybiotycznych polskich miodów. Zawiera szczególną substancję – lizozym, który zwalcza w sposób naturalny drobnoustroje.

Ten gatunek to również bogactwo witaminy A, która wspomaga regenerację, skóry i błon śluzowych, paznokci oraz włosów.

Miód lipowy stosuje się również przy schorzeniach układu nerwowego. Poleca się go przy niepokoju, nerwowości, bezsenności i przy długotrwałym stresie.

Jak stosować miód lipowy?

Przede wszystkim regularnie – jedna łyżeczka miodu na szklankę przegotowanej wody, pozostawiona na noc – taki roztwór wzmacnia działanie antybakteryjne miodu. Dodatkowo warto połączyć miód lipowy z ciepłymi naparami ziołowymi – herbatą lipową, szałwią, tymiankiem, liściem podbiału, kwiatem lipy i malwy.

Miód lipowy warto także dodać do syropu z cebuli i czosnku – wzmocni  jego działanie.

Szczegółowe receptury na zastosowanie tego gatunku miodu oraz więcej informacji o jego działaniu i składzie znajdziesz tutaj KLIK.