Nie znaleziono produktów, których szukasz.

MIÓD GRYCZANY: bezcenne właściwości zdrowotne

Miód gryczany jest produkowany z nektaru kwiatów gryki, a jego smak i zapach trudno pomylić z jakimkolwiek innym. Ten gatunek jest intensywny i oryginalny oraz bardzo zdrowy z uwagi na silne właściwości antybiotyczne.

W sklepie oferujemy miód gryczany z trzech pasiek. Już na zdjęciach poszczególnych słoików widać, że każdy z nich się różni. Barwa miodu gryczanego może być bardzo ciemna, nawet czarno-brunatna, ale też przybierać tony ciemnego lub złocistego brązu. Im ciemniejszy kolor miodu, tym więcej w nim nektaru kwiatów gryki. Jeśli miód gryczany przybiera jaśniejsze barwy, znaczy to, że pszczoły dodały do niego inne pożytki. W opisie każdego z miodów znajdziesz informacje, jakich nektarów z najbliższej okolicy mogły próbować pszczoły po drodze do i z ula.

Bardzo ciemny miód gryczany jest odrobinę mniej słodki od miodów jaśniejszych z dodatkiem innych nektarów. Charakteryzuje się też zdecydowanie intensywniejszym aromatem gryki. Jeśli jesteś fanem miodu gryczanego, bądź kupujesz go głównie do stosowania w zimę podczas infekcji, polecamy ciemne odmiany.

Na co dobry jest miód gryczany?

Miód gryczany to niekwestionowany król polskich odmian miodu, a to z uwagi na potwierdzone badaniami naukowymi jego antybiotyczne właściwości. Miód gryczany poleca się stosować m.in.:

  • przy przeziębieniu i kaszlu – ten gatunek spośród wszystkich krajowych odmian wykazuje najsilniejsze właściwości antybiotyczne,
  • do leczenia ran – hamuje on rozwój m.in. takich szczepów bakterii jak gronkowiec złocisty, E. Coli, Enterococcus,
  • wspomagająco przy problemach z żylakami i nadmiernym pękaniem naczynek krwionośnych – jest bogaty w rutynę, która wspomaga wchłanianie witaminy C,
  • wspomagająco przy miażdżycy,
  • w stanach wyczerpania psychicznego, przy dużym napięciu i niepokoju związanym ze stresem,
  • przy leczeniu anemii – z uwagi na to, że ma on dużo wit. C oraz żelaza i białka.

Jeśli używasz miodu leczniczo, zdecydowanie poleca się rozcieńczyć jego niewielką ilość (łyżeczka) a szklance przegotowanej ostudzonej wody. Taki roztwór wykazuje silniejsze działanie antybiotyczne niż miód w pierwotnej postaci.

Miód gryczany jest bogaty w witaminy i minerały m.in.: żelazo, witaminę C (2,9–11,9 mg%), B1, B2, PP, magnez, fosfor, miedź, cynk, bor, jod.

Miód gryczany – kolor, smak, zapach

Ten gatunek charakteryzuje się intensywnym ziołowo – zbożowym zapachem gryki. W smaku jest mniej słodki niż inne miody, pozostawia lekką ostrość na języku i jest dość specyficzny. Kolor przybiera barwy brązu – od intensywnego, wpadającego w czarny odcień po bursztynowy, w zależności od zawartości w miodzie czystego nektaru gryki.

Jak spożywać miód gryczany?

Aby w pełni wykorzystać jego właściwości lecznicze, staraj się spożywać go po rozcieńczeniu w wodzie (ewentualnie ostudzonej herbacie ziołowej). Roztwór miodu w wodzie nabiera mocy po kilku godzinach, dlatego warto nastawić mieszankę na noc i spożyć ją rano na czczo.

Roztworem wodnym można także płukać gardło, pamiętając aby potem nie spożywać przed 1-3 h pokarmów i napojów (w ten sposób roztwór ma szansę działać w jamie ustnej).

Ten gatunek można także z powodzeniem spożywać także jako dodatek do potraw – jako substancja dosładzająca zarówno do napojów jak i potraw (polecamy szczególnie przy sporządzaniu tofu w sosie sojowo – czosnkowym!).

Z uwagi na odrobinę mniej słodki smak niż pozostałe gatunki, świetnie pasuje na kanapkę ze słonym serem, orzechami włoskimi, zielonymi winogronami.

Wypróbuj go także do dressingów, którymi polewasz mieszanki sałat.

Po więcej informacji zajrzyj na nasz blog i przeczytaj pełen artykuł o miodzie gryczanym