Miód kremowany – co to jest, jakie ma właściwości, czym się różni od zwykłego?
Miód kremowany to w składzie ten sam miód, który nie był poddany kremowaniu. Ma jedynie inną – masłowatą, miękką i aksamitną – konsystencję. Kremowanie miodu polega po prostu na mieszaniu, aby rozbić w nim grube i twarde kryształki miodu, które powstają podczas jego naturalnej krystalizacji. Miód kremowany jest miękki i elastyczny, łatwo nabrać go na łyżeczkę i rozprowadzić po pieczywie. Nie zmienia się jego skład chemiczny i jest tak samo cenny jak miód skrystalizowany, który nie był poddany kremowaniu.
Po co kremuje się miód?
Każdy miód po jego pozyskaniu z plastrów jest płynny (w tej postaci nazywa się patoką). Tak samo każdy gatunek podlega krystalizacji – staje się mniej lub bardziej twardy, jednak w różnym czasie w zależności od gatunku. Najszybciej krystalizuje miód rzepakowy, najwolniej – wrzosowy i akacjowy.
Aby pozyskać optymalną konsystencję miodu – ani zbyt płynną, ani twardą – poddaje się go kremowaniu. Dzięki temu miód nigdy nie wytworzy grubszych kryształków i zachowa postać miękkiego kremu czy masła.
Najczęściej kremujemy miód rzepakowy, a to z tego powodu, że dość szybko podlega krystalizacji. Dzięki temu także proces kremowania nie trwa zbyt długo a miód nie musi stać tygodniami w beczkach i czekać na przelanie w słoiki. Z jednej strony uzyskujemy miód o dobrej konsystencji a z drugiej nie ryzykujemy, że miód zbyt długo nie trafia do hermetycznych opakowań.
Jak się kremuje miód i ile czasu trwa kremowanie?
Po pozyskaniu miodu z plastrów miód jest odstawiany w chłodni i zazwyczaj pozostawiony do momentu, aż pojawią w nim pierwsze oznaki krystalizacji. Wówczas poddawany jest pierwszemu mechanicznemu mieszaniu, które jest powtarzane co jakiś czas. Mieszanie rozdrabnia grubsze kryształki i pozwala uzyskać miękką masłowatą konsystencję miodu. Długość samego procesu kremowania zależy od gatunku miodu i tego jak szybko krystalizuje. Także częstotliwość mieszania miodu będzie różna i zależna od rodzaju miodu oraz temperatury pomieszczenia.
Kremowaniu może także podlegać miód, który już skrystalizował. Niektóre pasieki stosują także metodę mieszania miodu płynnego ze skremowanym.
W naszych pasiekach kremowaniu podlega tylko świeży miód rzepakowy, a sam proces kremowania nie trwa dłużej niż 7 do 10 dni.
Czy miód kremowany jest zdrowy?
Tak, oczywiście – kremowanie miodu nie zmienia jego składu i właściwości, oczywiście pod warunkiem, że proces kremowania przebiegał bez podgrzewania, dodawania wody czy mieszania różnych gatunków miodu itd.
Zachowuje on zatem wszystkie pierwiastki, minerały, enzymy, witaminy i inne cenne składniki – tak jak miód w pierwotnej postaci.
Jakie jeszcze zalety ma miód kremowany? Nie rozwarstwia się i nie fermentuje. Zachowuje stałą konsystencję przez cały okres przechowywania – nie ulegnie on już zatem ponownej krystalizacji.