Nie znaleziono produktów, których szukasz.

MIÓD WIELOKWIATOWY: najpopularniejszy gatunek

Miód wielokwiatowy (inaczej łąkowy) jest produkowany z nektaru różnych kwiatów. Jego smak, zapach i skład różni się w zależności od miejsca, w którym jest produkowany oraz od kwiatów, z których pochodzi nektar.

Także w zależności od tego, jakiego nektaru pszczoły użyły do jego produkcji, będzie miał różną barwę – od jasnokremowej do herbacianej.

W naszym sklepie znajdziesz miód wielokwiatowy o 3 atrybutach:

  • miód kremowany – poddany mieszaniu w trakcie procesu krystalizacji – dzięki temu jest bardziej miękki od tradycyjnego, łatwiej go rozsmarować i nabrać łyżeczką,
  • miód wirowany – pozyskiwany z plastra za pomocą wirówki,
  • miód tłoczony – pozyskiwany poprzez tłoczenie za pomocą specjalnej prasy – zawiera większą ilość „dodatków” – takich jak pierzga, pyłki, drobinki wosku.

Smak, zapach, kolor miodu wielokwiatowego

W smaku jest bardzo zróżnicowany, w zależności od surowca z jakiego został wyprodukowany. Zazwyczaj jak łagodny i delikatny i przeważnie nie wybija się w nim żadna mocna nuta. Jeśli jednak pszczoły skorzystały do jego produkcji z większej ilości nektaru z jednej rośliny, doświadczeni smakosze mogą wyczuć z nim posmak nektaru lipy, gryki czy akacji.

Kolor wiosennego miody wielokwiatowego jest jasny, z kolei miód letni przybiera ciemniejszą barwę.

Skład miodu wielokwiatowego

Miód ten zawiera m.in.:

  • lizozym (7–10 µg/g),
  • prowitamina A (β-karoten) w ilości od 1,5 do 10 µg/100 g (średnio 6,29),
  • krzem,
  • fenolokwasy 12,12±15,69 mg/kg,
  • pyłki kwiatowe,
  • ślady wosku pszczelego.

Właściwości miodu wielokwiatowego

Ten gatunek poleca się przede wszystkim do walki z chorobami alergicznymi dróg oddechowych takimi jak astma oskrzelowa atopowa (alergenna), katar sienny, alergiczny nieżyt nosa. Zdaniem badaczy zawarte w miodzie wielokwiatowym różne pyłki są swoistymi antygenami, dzięki którym organizm alergika wytwarza potrzebne przeciwciała. W leczeniu chorych na katar siennych przy zastosowaniu określonej kuracji tym gatunkiem miodu uzyskano poprawę u 90% pacjentów.

Miód wielokwiatowy jest często stosowany jako naturalny słodzik lub jako składnik w produktach leczniczych, takich jak maści czy płukanki do gardła.

Miody letnie i wczesno jesienne (o ciemniejszym kolorze) mają silniejsze działanie przeciwdrobnoustrojowe. Z uwagi na zawartość krzemu wspomaga pracę układu krwionośnego (serce i naczynia krwionośne) oraz przyczynia się do odnowy skóry, włosów i paznokci. 

Po więcej informacji zajrzyj na nasz blog i przeczytaj pełen artykuł o miodzie wielokwiatowym